Taturo poleca - jak urządzić pokój dziecka?
Dziecięce potrzeby w czterech ścianach
Z urządzeniem pokoiku dziecięcego wiąże się wiele emocji. Zwykle najpierw jest ekscytacja. Bo przecież chcemy żeby pokój naszej pociechy był najpiękniejszy, ale też żeby dziecko dobrze się w nim czuło. Wyszukujemy piękne meble dziecięce – łóżko, komodę na ubranka, regały a także różnego rodzaju pojemniki do przechowywania zabawek, tekstylia i dodatki, które sprawią, że pokój stanie się bardziej przytulny. Jednak, gdy przychodzi czas kupienia tego, co nam się podoba to nie możemy się zdecydować. Po zakupie dochodzi kolejne wyzwanie - jak to wszystko poupychać w naszych czterech ścianach i poustawiać tak, żeby jeszcze dało się do tego pokoiku wejść? Mamy nadzieję, że przeczytanie tego artykułu będzie dla ciebie pomocne jeśli mierzysz się z wyzwaniem jakim jest urządzenie pokoju dziecięcego.
Rozczarowanie zamiast oczarowania
Gdy nie wszystko idzie po naszej myśli pojawia się oczywiście rozczarowanie. Bo miało być tak pięknie, a nie do końca jest. Okazuje się, że łóżko, które tak bardzo nam się spodobało nie mieści się tam gdzie planowaliśmy je ustawić. Albo komoda jest za mała i nie pomieści wszystkich ubranek dziecka, a regał na zabawki jest wypchany po brzegi i ciężko na nim cokolwiek znaleźć.
Gdy ktoś pyta o to jak urządzić pokój dziecka, trudno w jednym zdaniu odpowiedzieć na to pytanie. Choć myślę, że wielu rodziców szuka na nie odpowiedzi to nadal urządzenie pokoju dziecięcego jest dla nich sporym wyzwaniem. Dlatego zanim podejmiemy się umeblowania jakiejkolwiek przestrzeni warto dobrze wszystko przemyśleć. Pomocny będzie projekt. Można oczywiście sięgnąć w tej kwestii po pomoc projektanta, jeśli jednak chcemy to zrobić samodzielnie warto zastosować kilka prostych wskazówek dzięki, którym urządzić pokój dziecka będzie nam dużo łatwiej.
Urządzenie pokoju dziecięcego to przyjemność i wyzwanie
Od czego zacząć urządzanie pokoju dziecka ?
Najważniejszą kwestią jest to jaką powierzchnię mamy do zagospodarowania. Zaczynamy więc od sięgnięcia po miarkę i przystępujemy do dokładnego zmierzenia naszego pokoju dziecięcego. Mierzymy wysokość ścian i ich długości, a potem drzwi i okna (zmierzmy też ich odległości od najbliższych ścian). Następnie nanosimy wymiary na kartkę. Najwygodniej zrobić to na kartce papieru w kratkę. Nie przejmujcie się jeśli nie macie w domu linijki. Rysunek nie musi być idealny, ma być przede wszystkim pomocny.
Najłatwiej będzie przyjąć, że 10 centymetrów (20 kratek) na naszej kartce to 1 metr w rzeczywistości. Jeżeli mamy pokój dziecka w kształcie prostokąta o wymiarach 3 na 4 metry to rysujemy na naszej kartce prostokąt o bokach 30 na 40 centymetrów. Gdy mamy już narysowane ściany zaznaczamy na naszym rysunku okna i drzwi. Warto nanieść wszystkie wymiary na rysunek, bo w późniejszym etapie ułatwi nam to rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu.
Mały pokój też może mieć fajne meble do pokoju dziecięcego
Na co jeszcze zwrócić uwagę urządzając pokój dla dziecka ?
Niezwykle istotne jest również to dla kogo tą przestrzeń projektujemy, komu ona ma służyć. Ważne, żeby dziecko dobrze się czuło w swoim pokoju i chciało w nim spędzać czas lecz istotne jest także to, żeby zaprojektowane przez nas wnętrze i jego wyposażenie wspierało rozwój dziecka. Warto zrobić projekt przestrzeni dopasowanej do użytkownika. Co mam na myśli pisząc "projekt dopasowany do użytkownika"? Taki, który uwzględnia jego aktualne potrzeby np. w pokoju roczniaka warto postawić niski regał umożliwiający samodzielne sięgnięcie po zabawkę, dwulatkowi warto udostępnić dolną szufladę komody tak, żeby sam mógł sobie wybrać ubranie. Musimy brać pod uwagę fakt, że nie zaplanujemy biurka w pokoju noworodka, ani łóżeczka ze szczebelkami w pokoju nastolatka. Chyba, że mamy w planach większą liczbę użytkowników jednego pokoju dziecięcego... To jednak temat na inny artykuł, a w dzisiejszym wpisie zakładamy, że jedno pomieszczenie będzie użytkowane przez jedno dziecko.
Pokój dziecięcy zgodny z jego potrzebami
Na pewno masz już własną wizję kolorów i dekoracji, ale wróćmy do planowania przestrzeni. Wyposażenie pokoju warto dobrać na podstawie tego kto będzie w nim najczęściej przebywał. To pomoże nam podjąć decyzję co naprawdę jest potrzebne, a co będzie zabierało dziecku przestrzeń do zabawy. Czasem wystarczy mała komoda innym razem konieczna będzie duża szafa na ubranka. W przypadku młodszego dziecka wystarczy niski regał na zabawki, starszak może potrzebować więcej miejsca na przechowywanie zabawek. Dzięki określeniu potrzeb wiemy z czego możemy zrezygnować w przypadku, gdy okaże się, że nie mamy wystarczającej powierzchni.
Wyznaczanie stref w pokoju dziecięcym
Gdy mamy już określone wymiary pokoju dziecięcego, wiemy dla kogo go projektujemy i w co musimy wyposażyć pomieszczenie znając potrzeby użytkownika, to przechodzimy do rozplanowania tego w pomieszczeniu. Pomoże nam w tym wyznaczenie stref w pokoju - to nic innego jak określenie miejsc, w których ustawimy konkretne meble. Pozwala to stworzyć spójną i uporządkowaną przestrzeń. Strefy, które na pewno powinny się znaleźć w pokoju dziecka to:
-
strefa spania,
-
strefa ubierania,
-
strefa zabawy
-
strefa pracy
Aranżacja pokoju może być też świetną zabawą dla rodziców
W przypadku gdy dysponujemy większą ilością miejsca możemy uwzględnić także strefę czytania i strefę relaksu. Gdy pomieszczenie jest małe możemy połączyć je ze strefą spania umieszczając w pobliżu łóżka półki na książki i zawieszając nad nim np. baldachim lub po prostu dodając kilka ozdobnych poduszek, żeby można było wygodnie się oprzeć.
Co istotne, strefy te są uniwersalne dla każdego pomieszczenia niezależnie od tego w jakim wieku jest dziecko. Zmieniają się jedynie rozmiary mebli (wraz z wiekiem dziecka). Przykładowo: w strefie spania umieścimy łóżeczko lub łóżko dla straszaka, w strefie ubierania postawimy komodę i/lub szafę na ubranka dla dziecka, w strefie zabawy postawimy regał na zabawki i położymy dywan na podłodze, a w strefie pracy postawimy biurko lub stolik z krzesełkiem. Strefa czytania to zwykle regał lub wiszące półki na książki zaś w strefie relaksu może się znaleźć np. tipi lub baldachim czy kilka wygodnych poduszek.
Przy rozplanowaniu stref w pokoju dziecka warto pamiętać o tym, że biurko powinno być dobrze doświetlone, więc najlepiej ustawić je w pobliżu okna. Łóżko dobrze jest ustawić możliwie jak najdalej od okna i kaloryfera. Dobrym rozwiązaniem będzie też wyznaczenie strefy pracy i strefy zabawy możliwie blisko siebie tak, żeby dziecko nie musiało przemierzać całego pokoju z zabawką, którą chce się pobawić na biurku/stoliku, a która stoi na regale.
Rozplanowanie, czyli rysunek techniczny pokoju
To co może bardzo ułatwić pracę nad ostatecznym rozmieszczeniem wyposażenia pokoju to narysowanie na osobnej kartce i w odpowiedniej skali mebli, które wybraliśmy a następnie wycięcie ich i układanie na kartce z narysowanym przez nas pokojem. Przykładowo, gdy zdecydowaliśmy się na komodę na ubranka dla dziecka o szerokości 90 centymetrów i głębokości 48 centymetrów to aby dopasować ją do przyjętej przez nas wcześniej skali rysujemy prostokąt o jednym boku wynoszącym 9 centymetrów (18 kratek) i drugim boku 4,8 centymetra (w zaokrągleniu 5cm czyli 10 kratek). Robimy tak ze wszystkimi wybranymi przez nas meblami. Następnie, układając tak narysowane i powycinane meble oraz dodatki na narysowanym przez nas pokoju, dopasowujemy je do przestrzeni, którą dysponujemy, szukając najlepszego ustawienia.
Wysiłek warty efektu
Wydaje się to wszystko trochę skomplikowane, ale myślę, że warto uwzględnić zaproponowane powyżej rady podejmując się zaprojektowania pokoju swojego dziecka. Mają one na celu ułatwienie tego zadania. Fakt, trzeba poświęcić trochę czasu żeby wszystko pomierzyć i rozrysować ale dzięki temu unikamy niepotrzebnych wydatków, które mogą okazać się nietrafione. Nie tracimy energii na przesuwanie ciężkich mebli po pokoju dziecka w poszukiwaniu najlepszego ich rozmieszczenia. A co najważniejsze, zyskujemy dobrze zaprojektowany pokój dziecięcy, który jest funkcjonalny, bo odpowiada jego potrzebom.
Warto przy tym pamiętać, że potrzeby dziecka stale się zmieniają więc i jego pokój z pewnością będzie wymagał wprowadzenia różnego rodzaju zmian na przestrzeni kilku lat. Jeśli zrobisz to z wykorzystaniem wspomnianych wskazówek to bez problemu poradzisz sobie w przyszłości.
Przypominamy również -> W Internecie znajdziesz dużo inspiracji na aranżację pokoju małego dziecka :)
Anna
Świetny artykuł, zdecydowanie do pokoju dziecka polecam fototapety : https://www.wallarena.com.pl/fototapety-dla-dzieci
Dorota Wieluń
Serdecznie dziękuję za porady! Ciekawe projekty pokoju dziecka widziałam tutaj: https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-pokoju-dziecka Polecam zajrzeć :)
Kasia Flis
Nie jest najłatwiej zaprojektować pokój dziecięcy. Na szczęście z pomocą architektów takich jak tu https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-pokoju-dziecka można z tym sobie lepiej poradzić